fallback

Германия призова Турция да се въздържа от провокации в Средиземно море

Освен проучванията за петрол и газ, Анкара смята да направи изпитания на ракетите С-400 в региона

12:29 | 13.10.20 г. 6

Турция трябва да се въздържа от провокации в Източното Средиземноморие, предупреди германският външен министър Хайко Маас, цитиран от АР. Коментарът му е свързан с изпращането на кораба за сеизмични проучвания за петрол и природен газ "Оруч Рейс" в региона.

Този ход на Анкара се приема като сериозна провокация в Гърция и премиерът Кириакос Мицотакис отново поиска санкции от ЕС за Турция.

Хайко Маас заяви още пълната солидарност на Германия с европейските партньори Кипър и Гърция. Гръцкото издание "Катимерини" допълва, че Берлин показва ясно отношение и с отлагането на визитата на външния министър в Анкара.

С няколко хода в последните дни Турция игнорира опитите за намаляване на напрежението в региона, пише още "Катимерини".

Освен проучванията около гръцкия остров Кастелоризо, Анкара подкрепи отварянето на призрачния град Вароша в турската част на Кипър, което е в разрез с разпоредбите на ООН. През следващите дни в Средиземно море ще бъдат направени изпитания на новата руска ракетна система С-400, която Турция купи от Москва в разрез с настроенията в НАТО.

В Гърция смятат, че с тези действия турският президент Реджеп Тайп Ердоган иска да принуди Атина да участва в диалог относно проучванията за петрол и газ в Средиземно море. Надеждите са, че за да потушат напрежението между двете членки на НАТО, и ЕС, и САЩ ще натиснат Гърция да приеме турските искания.

В понеделник (12 октомври) председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е провел разговори с Мицотакис и Ердоган по темата, по време на които Анкара е обвинила Гърция за новото напрежение в региона, допълва още гръцкото издание.

На този етап в Гърция декларират, че са отворени за диалог, но не и в областта на търсенето на петрол и природен газ в Средиземно море.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:14 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още